Moxování jako prevence 

V době, kdy jsem studovala tradiční čínskou medicínu, jsem našla úžasného pomocníka, na kterého nedám dopustit. Je to MOXA. Nepřestávám být překvapena, jak málo je moxa známá. Naučila jsem na ni již mnoho svých klientů a já sama  bez ní v zimním období nikam necestuji. Trpívám, jako mnoho žen, na snadné prochladnutí, a s tím spojené záněty močového měchýře, studené končetiny, vnitřní zimu atd. a moxa mě mnohokrát zachránila.

Moxa je pelyňková tyčinka a její použití zvládne úplně každý.

Moxováním neboli využíváním tepla hořícího pelyňku se dociluje prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst těla - postižených ploch nebo akupunkturních bodů. Využívá znalosti tradiční čínské akupunktury, kdy teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest. Má silný tonizující účinek na tělo a posiluje je v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení. Pozoruhodně účinné je moxování zejména u preventivního posilování organismu a utužování zdraví.

Jak moxování funguje?

Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, která k nemocem přistupuje na základě celostního přístupu, kdy se sálavým hluboko prohřívajícím teplem uvolňují akupunkturní dráhy a aktivizují akupunkturní body, čímž se znovu nastoluje rovnováha toku vitální energie a v důsledku toho i schopnost těla napravovat sebe sama a čelit škodlivinám. Může se tak podpořit léčení nejedné nemoci.

Přednáška:

Tato přednáška je pro laiky a chci ji udělat stručně a pochopitelně, abyste si odnesli hlavně praktické použití moxi a zaměříme se na nejběžnější problém, který v zimním období míváme, a tím je oslabení a prochlazení ledvin a močového měchýře.

Na začátku si povíme nějakou tu omáčku o čínském pentagramu, meridiánech a akupunkturních bodech.

Poté se naučíte naprosto jednoduše používat moxu a rovnou si to vyzkoušíme. Naučíte se používat moxu při samoošetření i ve dvojicích.

Cena: 800 Kč (v ceně je stručný materiál a 2 ks mox, které budete používat v průběhu a zbytek si odnesete domů)


Čínský pentagram

Lidský rok a potažmo celý náš život se odvíjí v cyklech. Oproti čtyřem ročním obdobím, tak jak je známe my, se v TČM roční cyklus rozděluje na pět období. V každé jeho části převládá jiná energie s odlišnou dynamikou. Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda představují přírodní síly, které mají na svědomí stav našeho těla i okolního prostředí. Pět různých elementů se v pravidelných intervalech střídá, navazují na sebe a vzájemně se ovlivňují.

Dřevo

Podstata elementu Dřeva se v přírodě projevuje "malým jangem jara". Energie směřuje vzhůru, podporuje pučení a růst. Dřevo v etapě člověka vládne narození a dětství. Dřevo je mladé a zelené, tráva, keř i strom. Má v sobě ohromnou sílu, chuť do života, nespoutanost i výbušnost.
  • Ke dřevu patří orgány játra a žlučník. Jejich nerovnováha se projevuje bolestmi hlavy ve spáncích, migrénou, sennou rýmou, zánětem spojivek.
  • Vládne zelená barva.
  • Projevem elementu dřeva je v přírodě vítr.
  • V emocích odpovídá elementu dřeva hněv a zlost.

Oheň

Podstata elementu Ohně se v přírodě projevuje "velkým jangem léta". Oheň příjemně prohřívá, ale také spaluje a ničí. V lidech probouzí lásku, soucit, nadšení, inteligenci, radost z poznávání a učení. Přírodní energetický živel přitahuje pozornost, zároveň však vzbuzuje respekt. Ukrývá v sobě zlost.
  • Ohni náleží srdce a tenké střevo. Přehnaná žádostivost plodí v srdci neklid, naopak spokojenost a smíření přináší klid. Dlouhodobý stres a časový tlak má vliv na onemocnění srdce.
  • Vládne červená barva.
  • Projevem elementu ohně je horko.
  • V emocích odpovídá radosti a štěstí.

Země

Země je úrodnou hlínou, z níž se vše rodí, v ní uchovává a z jejích plodů člověk čerpá i žije. Je pečlivá a starostlivá. Pozdní léto = Země jako střed všeho. Liché číslo dává tomu všemu smysl.
  • Zemi náleží slezina a žaludek. Orgány středu tvoří základ našeho zdraví. Nedostatek Čchi sleziny se projevuje nadýmáním, pocitem plnosti, únavou, nedostatkem koncentrace a nezvladatelnou chutí na sladké, může dojít ke hromadění vody v těle.
  • Vládne žlutá a hnědá barva.
  • Projevem elementu země je vlhkost.
  • V emocích odpovídá empatie, tvořivost, úzkost.

Kov

Kov (i kámen) je tvrdým, ale poddajným elementem. Dává vzniknout předmětům, které usnadňují práci i život. Podstata elementu Kovu se projevuje "malým jinem podzimu". Nárůst Jinu v přírodě způsobuje, že se Čchi a šťávy rostlin stahují do země a koncentrují esenci pro další generace.
  • K elementu kovu patří orgány plíce a tlusté střevo. Nejvíc jim škodí sucho způsobené stresem, suchým vzduchem a vysušující potraviny, jako káva, černý čaj, cigaretový kouř. Nedostatečnost se projevuje oslabenou imunitou a sklonem k nachlazení.
  • Vládne černá a tmavě modrá až fialová.
  • Projevem elementu kovu je sucho.
  • Emoce kovu jsou kuráž, vitalita, žal, smutek.

Voda

Voda je silnější než oheň. Dokáže vše zaplavit a oheň zadusit. Je zdrojem života. Ukrývá ve své hloubce lákavé tajemství, ale přináší i úzkost. Podstata elementu Vody se v přírodě projevuje "velkým jinem zimy". Vytlačuje Jang, nastupuje klid a vše nadbytečné mizí. Zima zachovává vše podstatné, aby mohl začít nový cyklus a nový život.
  • Elementu vody náleží ledviny a močový měchýř. Ledviny jsou skladištěm naší životní energie. Jsou velmi citlivé na chlad a proto je důležité je v zimních měsících chránit a vyživovat.
  • Barvou je černá a tmavě modrá až fialová.
  • Projevem elementu vody je chlad.
  • Emoce ohně jsou tvořivost, strach, obavy.

Všechny elementy pentagramu se vzájemně ovlivňují. Každý prvek má tendenci vytvářet následující

  • Dřevo posiluje Oheň (oheň spaluje dřevo a sílí)
  • Z Ohně se živí Zem (slunce ji ohřívá, popel zúrodňuje půdu)
  • Země umožňuje zrození Kovu (kov je součástí zemského jádra, v zemi se ukrývá nerostné bohatství)
  • Kov drží Vodu (kovem a kamenem voda neproteče a neuniká)
  • Voda umožňuje zrození Dřeva (stromy a rostliny rostou a sílí z vody)

Meridiány

 jsou dráhy, kterými proudí energie. Každý meridián a body na něm souvisí s některým orgánem. Když je některý z akupunkturních bodů (ucpaný), je zabráněno správnému toku energie v těle, potom dochází k nerovnováze a vznikají zdravotní problémy. Když se ošetří vybrané body na meridiánu, energie začne znovu proudit, tělo se dostává do rovnováhy, zbavuje se bolestí a dalších zdravotních problémů.

DRÁHA LEDVIN L
Obecná charakteristika: Jinová dráha, probíhající vzestupně od nohy k hrudi.
Orgány a okrsky pod jejím vlivem: plíce, vnitřní orgány, urogenitální orgány, hrdlo, dolní končetiny.
Patologické příznaky a onemocnění: otoky dolních končetin při křečových žilách a jejich komplikacích, plynatost, průjem, zácpa, obecně poruchy zažívání, motorické poruchy a svalové atrofie dolních končetin, bolesti v oblasti průběhu dráhy.

DRÁHA MOČOVÉHO MĚCHÝŘE MM
Obecná charakteristika: Jangová dráha probíhající sestupně od hlavy k noze.
Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava, šije, záda, gluteální krajina, centrální nervový systém, kůže, vnitřní orgány.
Patologické příznaky a onemocnění: poruchy vodního hospodářství, zadržování moči, enuréza, bolesti hlavy, oční onemocnění, kožní vyrážky, asthma bronchiale, bolesti podél dráhy: hlavně krku, zad, lumbální krajiny a dolních končetin - při ischialgiích a různých neuralgiích, křečové stavy.

PŘEDNÍ STŘEDNÍ DRÁHA PS
Zrození nebo početí je nepárová dráha začínající ve středu perinea a jdoucí po přední straně těla. Konči uprostřed brady. Má celkem 24 bodů, z nichž lze působit při onemocnění močových a pohlavních orgánů, zažívacích potížích, chorobách dýchacích cest. Na této dráze leží také 6 poplašných bodů, které bývají často palpačně bolestivé při onemocněních.