Šamani

18.02.2020

 Šamanem se člověk nemůže stát, šamanem se člověk rodí. 

Pokud člověk v sobě nenese šamanské vědomí, nemůže se nikdy stát opravdových šamanem, protože k tomu prostě není vyrobený. Můžete si v životě osvojit šamanské techniky, stejně jako se můžete naučit hrát na hudební nástroj, i když k tomu nemáte tak úplně talent. Základ matematiky jsme se naučili také všichni, ale geniálních matematiků, kteří to všechno vymysleli, rozvinuli a pochopili věci, nad kterými nám zůstává rozum stát, je málo a jejich genialitě se nemůžeme přiblížit, protože tak prostě nejsme vyrobení a naše vědomí s tím neumí pracovat. Stejné je to i se šamany.

Šamanské vědomí

Existuje mnoho druhů vědomí - guru, avatar, mahavatar, svatý, mág, druid atd. Šaman je naprosto specifické mezi všemi ostatními. . Je to jediné vědomí, které se může volně pochybovat ve všech světech, a to horních i spodních. Fungují na mnoha sférách a vždy je doprovází duchové.                                                                                        Šaman aby se mohl nazývat šamanem musí v životě projít tzv. šamanským výcvikem.

Šamanský výcvik

je velmi náročný proces, kdy je člověk plně konfrontován se svým podsvětím, které musí překonat. Znamená to vyčistit karmy, rozpouštět ego, nechat vše negativní vybít, projít traumata, postavit se svým strachům atd. Když se u nás narodí člověk s šamanským vědomím, většinou má velmi náročný život, naprosto se vymyká svému okolí, a protože mívá otevřenou spiritualitu, utkává se se svými démony prakticky neustále. Je spousta takových, kteří to nezvládnou a zůstanou uzamčeni v podsvětí.   U domorodců to bývá jednodušší, protože tam starší šaman pozná, když se narodí dítě s šamanským vědomím, bere ho pod svá křídla, učí ho, případně čístí pomocí rostlin. Hotovým šamanem, který má povoleno pracovat s lidmi je ten, kdo toto vše překoná , přesáhne 51 % spirituality (jen pro srovnání, běžný člověk má otevřenou spiritualitu cca kolem 5-8%) a má probuzené šamanské vědomí. Jednoduše řečeno - přemohl svou temnou stránku, vyčistil se od zátěží a rozvinul své vědomí.

Šamani se učí od duchů a jsou od nich neoddělitelní.                          Člověk, kterého nedoprovází duchové a neumí s nimi komunikovat není šaman.

Je mnoho druhů šamanů i šamanek, každý pracuje jinak, dle své vnitřní esence.  S některými se přímo spojují duchové jednotlivých rostlin a ti se pak specializují na práci s touto rostlinou. Svá tajemství předává šaman pouze svým nástupcům. Šamani se od sebe navzájem učí, potkávají se na spirituálních sférách, kde spolu komunikují. Mezi šamany panuje vzájemná úcta a naprostý respekt.

Podsvětí

Specifičnost šamanského vědomí, jak jsem již zmínila, je, že může svobodně navštěvovat spodní světy. Dokonce, když je potřeba, aby šaman zesílil, zavedou ho duchové do podsvětí. Tím, že se postaví negativním silám a překoná je, zesílí. Díky tomu pak může pomáhat ostatním lidem překonávat jejich temné stránky, provádět a vyvádět je z podsvětí. Jako jediné vědomí může sestoupit do podsvětí a uvolňovat tam uvízlé a uvězněné duše, a poté zase odejít. Zajímavostí je, že třeba mongolští šamani, když jdou osvobodit nějakou duši z podsvětí, uzavírají s démony dohody - třeba že duši vymění za alkohol.


Rozdíl mezi domorodými a evropskými šamany

Tady se dostáváme k velmi důležitému bodu, obzvláště pro ty, kteří rádi cestují na různé ceremonie k domorodým šamanům...

Domorodý šaman

Domorodý šaman absolutně nerozumí našemu úpadku, nastavení mysli, našim zátěžím a asi vůbec ničemu. Vidí nás jako prolezlé rakovinou. A když k němu někdo přijede, pokusí se ho vyčistit, bez ohledu na případné následky. Těžko se to chápe, ale šaman je spirituální bytost, která je absolutně propojena s proudem života a nedokáže se ani trochu přiblížit světu, ve kterém žijeme. Nevidí nás jako lidi, vidí jen ty démony v nás, které je potřeba vyhnat, aby nám dopomohl k nám samotným. Háček je v tom, že my jsme tak strašně zaneseni a žijeme v tak obrovských iluzích, že pokud by se mu podařil jen kousíček, naše mysl, naše vědomí by to nemuselo vůbec unést. Neuvědomujeme si náš vlastní úpadek. Tohle je tak těžko sdělitelné, ale věřte mi, když píšu, že většina lidí jede jen za zážitkem, nikoliv za posunem. Pamatuji si, když jsem sama zakoušela naprostou fascinaci a touhou po spiritualitě i zážitcích. Je to naprostá naivita a já dostala velmi tvrdou lekci od šamana i duchů rostlin, abych si uvědomila, jak obrovskou neúctou, nevyzrálostí a naivitou oplývá bílý člověk a staví se naprosto špatně sám k sobě, k pomoci i spirituální sféře.

Navíc od domorodého šaman nečekejte pomoc, či že bude přebírat za vás zodpovědnost, tak jak jsme tady zvyklí. Pokud ceremonii nezvládnete (nevrátíte se z výletu, neunesete následky - jako rozpad hmotného života, rozpad ega, který může vést k zešílení...), nikdo to nebude řešit, protože vy nesete zodpovědnost sami za sebe a slabí jedinci prostě odpadají. Jedinou záchranou bývá, že duchové si uvědomují a tolerují naši nevyzrálost a nedovolí, aby se proces otevřel.

Domorodí šamani bývají velmi silně propojeni s místem, kde žijí a s duchy toho místa. Velcí šamani nikdy neopouštějí místo, kde zakořenili. Cestují pouze šamani, které pověřil přímo starší šaman nějakým úkolem, nebo šamani, kteří neuspěli ve své domovině a potřebují si vydělat na živobytí jinde. Bohužel tím se dostáváme k tomu, že i u nás je již mnoho nekvalitních i pančovaných ceremonií, které sice vedou exotičtí šamani a lidé tam chodí s velkým nadšením, ale výsledek pro spirituálně pracujícího člověka 0.    Proto se mějte na pozoru na velkých akcích a esoterických festivalech za co platíte - opravdu si myslíte, že šaman - spirituální bytost, která se i ve své domovině straní lidem, aby zůstala čistá, se bude účastnit takových akcí???

Evropští šamani